Proč se živit gastronomií?

Proč se živit gastronomií?

V pondělí 14. 12. 2020 proběhl inspirační seminář pro žáky 1. ročníku oboru Kuchař – číšník, „Proč se živit gastronomií a proč být v oboru dobrý“, v prostorách studia nápojové gastronomie naší školy.

Přednášku vedl Vladimír Tůma, pořadatel a ředitel mezinárodního gastronomického festivalu Gastrofest České Budějovice, majitel gastronomické agentury GASTKOM. Člověk, který žije světem gastronomie a má mnohaleté pracovní zkušenosti v gastru v zahraničí.

Přednáška nás zavedla do dob historie gastronomie, přes rožmberské recepty až po gastronomické provozy v zahraničí. Ty dokonale reprezentují českou kuchyni, příkladem je restaurace Zlatá Praha v New Yorku nebo nejproslulejší česká hospoda ve Vídni Schweizerhaus s Budějovickým Budvarem a další. Také jsme se dozvěděli, že česká kuchyně je nejpodobnější francouzské, která se také specializuje na omáčky, však také ve Francii je nejuznávanější kuchař „sosiér“.

Standardní česká kuchyně je dokonalá, pokud se dělá nestandardně dobře. Nesmírně důležitou dovedností v gastronomii je profesní zručnost, kterou nezískáme jinak, než vlastní snahou brát všechny výzvy, učit se, umět si zorganizovat práci, denně makat na svých schopnostech, znalostech a dovednostech. Důležitou roli hraje jít se učit tam, kde po nás tyto věci chtějí, jen to nás do profesionality profese připraví. Jen obrovská píle a poučení z chyb nás může dokonale připravit.

Protože obsloužit spokojeného zákazníka umí každý, toho nespokojeného uspokojit už je umění, cílem je aby KAŽDÝ HOST ODCHÁZEL SPOKOJENÝ.

A co je ještě v oboru důležité? Potkávat se s kolegy, předávat si zkušenosti, vědomosti a znalosti. Pak se úspěch i finanční ohodnocení dostaví. 😊

Děkujeme panu Tůmovi, že jsme mohli společně načerpat motivaci a inspiraci pro náš obor Kuchař – číšník a to i v této nelehké době pro gastronomii.

Tags