Konečně spolu!

Konečně spolu!

Praxe se nám konečně zase rozjíždí, a tak jsme distanční formu vzdělávání a výuku odborného výcviku on-line mohli opět vrátit do reality. Přivítat naše žáky zase zpět prezenčně byla pro všechny radost, kterou jsme znásobili praktickým workshopem s Pavlem Minářem, šéfkuchařem Parkhotelu Hluboká nad Vltavou, který je členem Czech National Culinary Teamu, pod záštitou Jihočeské hospodářské komory.

V pátek 27. 11. 2020 přijel šéfkuchař Pavel Minář na naši školu a připravil pro naše žáky oboru Kuchař – číšník zajímavou a motivační přednášku, na kterou navazoval interaktivní praktický workshop.  

Pavel Minář žákům nejdříve vyprávěl o své cestě gastronomii a především o své lásce k vaření. Tomuto řemeslu se věnuje celý svůj profesní život a nikdy by neměnil,a to ani v této koronavirové době, těžké pro celý gastronomický svět. Jeho cesta je opravdu pestrá, Pavel Minář už léta reprezentuje sebe, celý tým kuchařů i Českou republiku na mnoha soutěžích u nás i v zahraničí. V gastronomii není radno usnout na vavřínech a tak se žáci dále dozvěděli o trendech a filozofii současné gastronomie, mezi které patří domácí pěstování bylin a rostlin, pěstování microgreens, hydroponní pěstování. Nedílnou součástí gastronomie je ekologie a udržitelnost. Cestování potravin za cenu ztráty chuti, vůně i živin, tisíce najetých kilometrů aneb proč nakupovat české potraviny. Zero waste neboli život bez odpadů, je životní styl, který podporuje opětovné využívání zdrojů bez nadměrné tvorby odpadů. Fair trade jako spravedlivý obchod, férové podmínky, které pěstitele potravin nevykořisťují a také podporují životní prostředí v daném místě.

A co jsme si společně se šéfkuchařem připravili v praktickém workshopu? Na pořadu dne byly pohankové krekry s telecím tatarákem. Pohankové krekry lze použít jako bezlepkovou alternativu pečiva. Tatarák v jiném provedení, v italském duchu, kdy se na rozdíl od naší tradiční přípravy tento vyznačuje jednoduchostí s minimem ingrediencí (sůl, pepř, čerstvá bazalka, cherry rajčátka, olivový olej a parmezán), kde hlavní prim hraje chuť hlavní suroviny, tedy telecího masa. A jak to našim studentům společně se šéfkuchařem šlo, můžete vidět na fotkách.

Děkujeme Pavlovi Minářovi za inspirativní den pro naše žáky plný kulinářského umění a také velké díky patří paní Nekolové z Jihočeské hospodářské komory, která pro naše žáky tuto akci uspořádala.

Tags