Úchvatná Francie

Autor: | Datum: 5.10.2015 - 00:00 | Zhlédnuto: 2679x
Úchvatná Francie

V září se žáci naší školy zúčastnili poznávacího zájezdu ve Francii. Cestovatelka Katka ze sexty by se s vámi ráda podělila o své zážitky.


Úchvatná Francie

V termínu od 19. do 23. září se uskutečnil zájezd do Francie s cestovní kanceláří ABC tours, který pro nás, jako již tradičně, zařídil pan učitel Král, kterému tímto moc děkujeme. Navštívili jsme Paříž, hlavní město Francie, Normandii, Bretaň a přenádherné zámky na Loiře. 

Ve středu jsme vyrazili v 15.45 směrem k Českému Krumlovu, kde jsme vyzvedli druhou část spoluúčastníků, a poté jsme už ujížděli přes Německo do Francie.

Druhý den ráno nás čekalo brzké probuzení a úvodní prohlídková trasa autobusem po Paříži, kde jsme mohli vidět například místo, kde zemřela princezna Diana, náměstí Concorde či Vítězný oblouk. Po krátkém seznámení s městem nás autobus vysadil v blízkosti Eiffelovy věže, kde jsme si udělali pár fotek a potom nás už čekal samotný výšlap na, do roku 1930, nejvyšší budovu světa. Tuto pařížskou dominantu navštíví ročně přes 5,5 milionů lidí, a proto jsme samozřejmě nemohli začít ničím jiným, než jednou z nejznámějších budov na světě.

Odpoledne jsme pokračovali k Invalidovně. Ludvík XIV. zde vybudoval vojenskou nemocnici, která je i v dnešní době domovem pro válečné veterány. Jsou zde také uloženy ostatky Napoleona Bonaparte.

K večeru už nás čekalo pouze proslule známé muzeum Louvre s rozhodně nejlákavějším exponátem, a to obrazem Mony Lisy Leonarda da Vinciho, a samotné ubytování v hotelu F1.  

Třetí den jsme se brzy ráno vydali do Normandie na celodenní putování po místech vojenských operací z června roku 1944. Navštívili jsme malebné přímořské městečko Arromanches, které leží na pobřeží označené pro den D krycím jménem Gold Beach. Místo unikátní vojenské operace, a to vylodění britských sil spojenecké invaze. V moři jsme stále ještě mohli vidět některé díly tohoto geniálního plánu, který napomohl k zastavení druhé světové války.

Navštívili jsme zde také muzeum vylodění a panoramatické kino, kde jsme shlédli krátký přibližně třicetiminutový film, který byl velice působivý, protože jsme stáli uprostřed kruhového kina, kde se na devíti plátnech okolo nás střídaly válečné záběry z bojiště, ale i současné fotky z těchto míst. Celkový dojem ještě dodal zvuk střel a dramatická hudba.

Dále jsme mířili směrem k Longues sur Mer, což byla obranná dělostřelecká baterie Wehrmachtu mezi plážemi Omaha Beach  a Gold Beach. Poté jsme navštívili americký vojenský hřbitov a k večeru jsme se ubytovali v hotelu F1 v městečku Avranches.

Čtvrtý den jsme se podívali na třetí turisticky nejnavštěvovanější místo Francie, a to Le Mont Saint Michel, slavné poutní místo, známé svým proslulým rozdílem výšky hladiny při přílivu a odlivu. Zde jsme strávili celé dopoledne a potom jsme už ujížděli autobusem do starého bretaňského přístavního městečka Saint Malo, které je významné hlavně svými opevněnými hradbami, jež oddělují střed města.

Cestou k naší další zastávce jsme míjeli Rance, první přílivovou elektrárnu světa. Zastavili jsme se u Cap Fréhelu, jednoho z nejpůsobivějších mysů v Bretani. Dosud se zde zachoval starý maják, který byl postaven již za vlády Ludvíka XIV. Na večer jsme se taktéž ubytovali v hotelu F1.

Pátý den dopoledne jsme navštívili Carnac, kde se nachází největší koncentrace megalitických památek na světě. Měli jsme možnost vidět menhiry, dolmeny, tumuly atd. Odpoledne jsme ještě strávili v krásném historickém městě Vannes s jeho úzkými uličkami a hrázděnými domky a pak už jenom odjezd na hotel.

Šestý den na nás čekala krása v podobě přenádherných zámků na Loiře. Jako první jsme navštívili legendární zámek Chenonceaux, ležící na řece Cher, a jeho rozkvetlé zahrady. Dále jsme se pak zastavili na chvíli u zámku Cheverny, kde se v období druhé světové války ukrýval obraz Mony Lisy. Na závěr krásného příjemného dne jsme zavítali na Chambord, královský renesanční zámek, jenž je největší mezi všemi zámky na Loiře. Natáčelo se tam také několik francouzských historických filmů.  K večeru jsme spěchali směrem k Orleáns, kde jsme se ubytovali.

Sedmý den nás čekala druhá část Paříže. V ranních hodinách jsme vystoupili z autobusu poblíž Moulin Rouge, známého francouzského kabaretu, který se nachází nedaleko Montmartru, nejvyššího bodu Paříže. Dále jsme se zastavili u katedrály Sacré Coeur a poté jsme směřovali směrem k latinské čtvrti. Míjeli jsme Sorbonnu, nejstarší francouzskou univerzitu a Pantheon. V latinské čtvrti jsme si dali rozchod poblíž restaurací, kde jsme mohli ochutnat nějaké francouzské speciality, jako například šneky, žabí stehýnka či velmi proslulý dezert  créme brulée či créme caramel. Nadále jsme mohli vidět známou katedrálu Notre-Dame, nejvýznamější pařížskou ulici Champs Elysées a konečně ta největší třešnička na dortu v podobě panoramatické plavby po Seině na lodích, které reflektory osvětlují dominantní budovy kolem řeky. Úžasný zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Poté jsme už pouze nasedli na autobus, připravili se na dlouhou cestu a zamířili k domovu. Do Kaplice jsme přijeli přibližně kolem poledne, celí rozlámaní a nevyspalí, ale měli jsme spoustu zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

Myslím si, že mluvím za všechny, když řeknu, že zájezd byl skvělý. Všechny ty památky, ale i francouzská atmosféra, která nás doprovázela na každém našem kroku, dodaly zájezdu příjemnou pohodu a pocit uvolnění, a tak jsme si mohli užívat každý okamžik strávený v jedné z nejúchvatnějších zemí Evropy.

Kateřina Jaklová, sexta