Kvinta v Jihočeském divadle

Autor: | Datum: 17.3.2017 - 00:00 | Zhlédnuto: 1404x

Kvinta navštívila dílny Jihočeského divadla v Novém Vrátě u Českých Budějovic


     Ve čtvrtek 23. 2. 2017 se třída kvinta, pod vedením paní učitelky Leitgebové, vydala do Nového Vráta v Českých Budějovicích, aby si prohlédla  dílny, ve kterých se vyrábí kulisy a připravují kostýmy pro Jihočeské divadlo. Sešli jsme se na autobusovém nádraží Mercury centra a odtud pokračovali městskou hromadnou dopravou do Nového Vráta. Sice nám chvíli trvalo, než jsme mezi výstavbou schované dílny našli, ale na prohlídku jsme dorazili včas.

     V dílnách nás zavedli do scénografické místnosti, kde jsme si vyprávěli o autoru knihy Malý princ Antoinu de Saint – Exupérym. Vyzdvihli jsme nejdůležitější, současně nejemotivnější pasáže knihy Malý princ, protože jsme si později sami zkusili vyrobit vlastní divadelní scénu na motivy

právě této knihy.

     Scénografista nám vysvětlil, jak vznikají návrhy na vytváření scény, a zjistili jsme, že to může, k našemu překvapení, trvat i několik měsíců. Další naše prohlídka směřovala do budovy, v níž se hlavně šilo. Ve druhém patře se šily šaty, vznikaly klobouky, vytvářely se masky. O patro níže šily dvě pánské krejčové oblečení pro muže. Tak dostávaly reálnou podobu sny divadelních návrhářů, kteří vymýšlejí pro herce vhodné kostýmy.

   Naše kroky nás dál zavedly do skladu, kde se ukládaly použité kostýmy, které dílna půjčovala i veřejnosti. Podle toho, co jsem tam viděla a kolik tam toho měli, si jsem jistá, že by si tam kostým vybral každý. Pak tam byl ještě jeden sklad, který slouží také k uchování kostýmů, ale už k němu mají přístup jen zaměstnanci dílny. Věci to byly opět nádherné. Po prohlídce těchto skladů jsme navštívili budovu s čalounickými, truhlářskými, kovářskými, lakýrnickými a malířskými dílnami.

     Pak jsme začali vyrábět již zmiňované divadelní scény k Malému princi. Rozdělili jsme se do čtyř skupin. Každá si mohla vybrat vlastní planetku, s jejímž motivem pak pracovala. Musím přiznat, že vlastní výrobou jsme strávili asi méněčasu než vymýšlením podoby scény. Nicméně jsme si to všichni užili a vytvořená díla se opravdu podařila.    

   Někdo skončil se slepenými prsty, ale naštěstí se nikdo neporanil. Jelikož nám výroba trvala trošku déle, než jsme plánovali, končili jsme o něco později, než jsme předpokládali, ale to nám vůbec nevadilo. Celé jsme si to všichni užili, a kdyby se naskytla ještě nějaká podobná příležitost, určitě bychom si to zopakovali. Tímto bychom chtěli poděkovat paní učitelce Leitgebové, že nám domluvila tak skvělou exkurzi a doufáme, že si to s námi užila, tak jako my s ní.

Napsala Šárka Chounová studentka kviny kaplického gymnáziaAkce s článkem
Sdílet na Facebooku
Vytisknou článek
Doporučit známému
Podobné články