Exkurze v jaderné elektrárně Temelín

Autor: | Datum: 2.6.2016 - 00:00 | Zhlédnuto: 1802x
Exkurze v jaderné elektrárně Temelín

Vzhledem k tomu, že jaderná elektrárna Temelín je od Kaplice vzdálená necelou hodinu cesty autobusem, byl by hřích ji za dobu našeho středoškolského studia ani jednou nenavštívit, a tak jsme ji v pondělí 30. května vyrazili prozkoumat.


 

K renesančnímu zámečku Vysoký Hrádek, který v současnosti slouží jako Infocentrum temelínské elektrárny, jsme dorazili dříve než v čas sjednané prohlídky, tudíž jsme měli čas si prohlédnout exponáty v Infocentru. Mezi vystavenými modely nechyběl svítící plán areálu elektrárny, jaderný reaktor či jaderné palivo, a tak jsme ještě před samotnou prohlídkou měli možnost zhlédnout (a různými tlačítky simulátorů si i na vlastní kůži vyzkoušet), jak elektrárna vlastně funguje.

Následovalo krátké animované instruktážní video v kinosálu. Dozvěděli jsme se, jak výroba jaderné energie a štěpení uranu vlastně funguje a velmi sympatická průvodkyně nám poté ve stručnosti sdělila další podrobnosti ohledně provozu elektrárny. Občas jsem se (jako naprostý technický laik) v odborných termínech ztrácela, ale díky srozumitelnému výkladu a ochotě paní průvodkyně zodpovědět jakékoliv dotazy jsem dokázala pochopit alespoň základní principy.

Poté jsme navštívili simulátor, kde řídící operátoři elektrárny trénují své schopnosti reagovat na všemožné situace, které mohou v elektrárně nastat. Následně jsme se rozdělili na dvě skupiny po osmi lidech a podstoupili přísnou kontrolu dokladů, detektory kovů a radiace a dokonce i dechovou zkouška alkoholu. To vše jsme zdolali bez problémů, a tak jsme se plynule přesunuli do samotného areálu jaderné elektrárny, kde jsme měli možnost zhlédnout vnitřek strojovny a z bezprostřední blízkosti chladící věže a sklady odpadního materiálu i nového paliva.

Exkurze byla pro mě zajímavou zkušeností. Ačkoliv jaderná energetika není oborem, o který bych se ve svém volném čase zajímala, byla jsem uchvácená pohledem na celé to dechberoucí lidské dílo, které se zrodilo v lidské mysli a bylo sestrojeno lidskýma rukama.

 

Monika Ngo-Le


Akce s článkem
Sdílet na Facebooku
Vytisknou článek
Doporučit známému
Podobné články